Skanderborg 2004
5. 6. 7. & 8. August 2004
Endeligt Program
VELVET REVOLVER (Guns 'N Roses) - P!NK - PET SHOP BOYS - HOT HOUSE FLOWERS
BLOODHOUND GANG - BETH HART - JOHN MAYALL & THE BLUESBREAKERS- D:A:D - BIG FAT SNAKE - TV-2 - BABY WOODROSE - KAIZERS ORCHESTRA - SAFRI DUO - KIM LARSEN - EAMON - THE POWLS - ERANN DD - GRAND AVENUE - TUE WEST - BURHAN G -ROBEN & KNUD - TEITUR -SANNE SALOMONSEN - SHUBIDUA - PETER & DE ANDRE KOPIER - KIRA AND THE KINDERED SPIRITS - JOHNNY DELUXE - SP, JUST & FROST - VIRGO - SWAN LEE - MICHAEL LEARNS TO ROCK - JOKEREN - DANSER MED DRENGE & deres tidl. venner - L.O.C - MEK PEK PARTY BAND - SHOTGUN WEDDING - NEPHEW - CROSS, SCHACK & OSTERMANN - MICHELLE BIRKBALLE - PETER BELLI - LED ZEPPELIN JAM - MARIA LUCIA - CHRISTINA GROTH - UFO YEPA - B - BOYS - LOVE JULIE - BLUE FOUNDATION - BROTHER + SISTER - HIT MED 80ÈRNE - ØRENLYD - SLIM BOY FAT SHOW - FAT GALLOWS - PETER & DE ANDRE KOPIER - KÅRE NORGE - ABBA REVIVAL - ETTA CAMERON -THE COLLINS POWER SOLO - THE CRASH - TEAM EASY ON - SUGABABES - JOHNNY MADSEN - MOFUS - DRENGENE FRA ANGORA - TIM CHRISTENSEN - MAYA ALBANA - TURN ON TINA - NIK & JAY - LITTLE STING - DEAR - CECILIE NORBY

PROGRAM FOR 2004

Onsdag 04-08-2004

Scene: Den Blå Planet
13.30 - 14.00 Starfighters 2004 - indledning, Boogie + P3 værter

14.00 - 23.00 9 x 30 minutter = Starfighter finalen !

23.45 - 01.00 Tim Christensen

01.00 Starfighter vinder 2004 afsløres



Torsdag 05-08-2004

Scene: Bøgescenerne
14.00 Pladsen Åbner

15.15 - 16.30 Safri Duo

17.15 - 18.30 Johnny Madsen

19.15 - 20.15 Tue West

21.15 - 22.30 P!nk

23.15 - 00.45 D-A-D

Scene: RytmeHans
16.30 - 16.45 Velkommen v/ Jacob Haugaard

16.45 - 18.00 Roben & Knud

18.45 - 20.00 Kira & The Kindred Spirits

20.45 - 22.00 Michael Learns To Rock

22.45 - 00.15 Danser Med Drenge og deres tidligere venner

Scene: Annis Café
15.00 – 16.00 Århus Postorkester

16.15 – 17.15 Mette Kirkegaard og Tao Højgaard Duo

18.15 – 19.15 Klaus Wunderhits

20.30 – 21.30 Stan Urban

22.00 – 23.15 Tobias Trier

Scene: Den Blå Planet
17.00 - 17.10 Officiel go'da' v/ Lars Hjortshøj

17.10 - 18.00 Kaare Norge og orkester

18.45 - 19.45 Fast Gallows

20.30 - 21.15 Virgo

22.00 - 23.00 Ørenlyd

23.45 - 01.15 Little Sting

02.00 - 03.30 Turn on Tina

Scene: Voice Party Train
13.00 Assembly

15.00 DJ Supreme

16.00 Mofus

17.30 DJ Supreme

18.00 Train præsenterer DJ´s

04.00 Luk



Fredag 06-08-2004

Scene: Bøgescenerne
10.00 Pladsen åbner

11.00 - 12.00 Cæcilie Norby

12.00 - 12.15 Go' Morgen v/ Søren Rislund & Frank Megabody

12.15 - 13.30 Erann DD

14.15 - 15.15 L.O.C

16.00 - 17.00 The Powls

17.45 - 19.00 Baby Woodrose

19.45 - 20.45 Sugababes

21.30 - 22.45 Bloodhound Gang

23.30 - 01.00 TV·2

Scene: RytmeHans
11.35 - 11.45 Go' Morgen v/ Jacob Haugaard

11.45 - 13.00 Michelle Birkballe

13.45 - 15.00 Mek Pek Party Band

15.45 - 16.30 Starfighter 2004 - 2. pladsen

17.15 - 18.30 Sylvester

19.15 - 20.15 Shotgun Wedding

21.00 - 22.15 Nephew

23.00 - 00.15 Nik & Jay

Scene: Annis Café
12.30 – 13.30 Klezmer Trio

14.30 – 15.30 Gordon Inc. & Niels Oldin

16.30 – 17.30 De Syngende Lussinger

18.30 – 19.30 Cross – Schack - Ostermann

20.30 – 23.00 Sigurd Barret and The Cigars

Scene: Den Blå Planet
17.20 - 17.30 Velkommen v/ Lars Hjortshøj

17.30 - 18.15 Morten Børupskolens Kor

19.00 - 19.45 Brother + Sister

20.30 - 21.15 Starfighter 2004 - 3. pladsen

22.00 - 23.00 Dear

23.45 - 01.15 Hit med 80 ´erne

02.00 - 03.30 Blue Foundation

Scene: Voice Party Train
13.00 Rikke Mølgaard Jazz´n Soul Trio

14.30 Jens Lysdal & Hugo Rasmussen

15.30 DJ Supreme

16.00 Voice Comedy Club Carsten Eskelund

16.45 DJ Supreme

17.00 Voice Comedy Club Jonatan Spang

18.00 DJ Supreme

19.00 Roben og Knud - Lorte Koncert

21.00 Voice præsenterer DJ´s + Live acts

04.00 Luk

Scene: Gøglerscenen
13.00 Cirkus Krone

14.00 Beat Eaters

14.30 Cirkus Skunk

16.00 Cirkus Tusindben

16.15 Det Flyvende Kuffertcirkus

17.00 Cirkus Krone

Og ikke nok med det:
09.45 - 10.00 Hovedindgangen: Stig Møller



Lørdag 07-08-2004

Scene: Bøgescenerne
10.00 Pladsen åbner

11.00 - 12.15 Århus Symfoniorkester

12.30 - 12.40 Go' Morgen v/ Søren Rislund & Frank Megabody

12.45 - 13.15 Team Easy On

14.00 - 14.45 Starfighter 2004 vinderkoncert

15.30 - 16.45 Hothouse Flowers

17.30 - 18.45 The Crash

19.30 - 20.45 Eamon

21.30 - 23.00 Sanne Salomonsen

23.45 - 01.15 Pet Shop Boys

Scene: RytmeHans
12.00 - 12.15 Go' Morgen v/ Jacob Haugaard

12.15 - 13.15 SP, Just & Frost

14.00 - 15.00 Johnny Deluxe

15.45 - 17.00 Burhan G

17.45 - 18.45 Beth Hart

19.30 - 20.30 Peter Belli

21.15 - 22.30 Stomped

23.15 - 00.45 Swan Lee

Scene: Annis Café
13.15 – 14.15 Viva

15.15 – 16.15 Papkasseshow

17.00 – 18.00 Vildnis

19.00 – 20.00 Ronny Rock Ronson

21.00 – 22.15 Burning Red Ivanhoe

Scene: Den Blå Planet
16.20 - 16.30 Velkommen v/ Lars Hjortshøj

16.30 - 17.00 Nektar - Vinder af "MUK" Skanderborg

17.15 - 17.45 Renhite - Vinder af Skanderborg Ungdomsscene

18.30 - 19.30 Skurk

20.15 - 21.15 Love Julie

22.00 - 23.00 Christina Groth

23.45 - 01.15 Peter & De Andre Kopier

02.00 - 03.30 Slim Boy Fat Show

Scene: Voice Party Train
11.00 Assembly

12.30 DJ Supreme

13.00 Voice Comedy Club Jacob Tingleff

13.45 DJ Supreme

14.45 Voice Comedy Club Geo

15.30 Maya Albana

17.00 Voice Comedy Club Rune Klan

17.45 DJ Supreme

20.00 Voice præsenterer DJ´s

22.00 HIP HOP Kontoret – DJ Nut + support

02.00 The Voice DJ´s

04.00 Luk

Scene: Gøglerscenen
12.00 Cirkus Krone

13.00 Artisten Lars Lottrup

14.00 Cirkus Tusindben

15.00 Ann og Aberne

16.00 Det Flyvende Kuffertcirkus

17.00 Cirkus Skunk

18.00 Cirkus Krone

Og ikke nok med det:
09.45 - 10.00 Hovedindgangen: Stig Møller



Søndag 08-08-2004

Scene: Bøgescenerne
10.00 Pladsen åbner

11.00 - 12.00 Etta Camerons Gospel Choir

12.00 - 12.15 Go' Morgen v/ Søren Rislund & Frank Megabody

12.15 - 13.30 Shu·bi·dua

14.15 - 15.30 Kaizers Orchestra

16.15 - 17.30 Big Fat Snake

18.15 - 19.30 Velvet Revolver

20.45 - ??.00 Danmarks Smukkeste Koncert

Scene: RytmeHans
12.20 - 12.30 Go' Morgen v/ Jacob Haugaard

12.30 - 13.30 UFO Yepha

14.15 - 15.15 Grand Avenue

16.00 - 17.00 Maria Lucia

17.45 - 19.15 John Mayall & the Bluesbreakers

20.00 - 21.15 Jokeren

22.00 - 23.15 Kim Larsen & Kjukken

Scene: Annis Café
12.15 – 13.00 Carsten Islington

13.45 – 14.45 Bramsen og Svarrer

15.45 – 16.30 Vocapella

18.00 – 19.00 Klassens Tykke Dreng

20.00 – 21.00 Klaus Handsome

Scene: Den Blå Planet
15.15 - 15.25 Velkommen v/ Lars Hjortshøj

15.30 - 16.30 B-Boys

17.15 - 17.45 Drengene fra Angora

18.30 - 19.30 The Collins

20.15 - 21.15 Teitur

22.00 - 23.00 Power Solo

23.45 - 01.15 Led Zeppelin Jam

02.00 - 03.30 Abba Revival

Scene: Voice Party Train
13.00 Rikke Mølgaard Jazz´n Soul Trio

15.00 Ibrahim Electric

17.00 Assembly

18.30 DJ Supreme

20.00 Luk

Scene: Gøglerscenen
12.00 Cirkus Krone

13.00 Pippis Musikshow

14.00 Naturpatruljen

15.00 Artisten Lars Lottrup

16.00 Cirkus Tusindben

17.00 Cirkus Krone

Og ikke nok med det:
09.45 - 10.00 Hovedindgangen: Stig Møller